top of page

ÇAPA SEÇİM TABLOSU

  • Çapa boyut seçimi yaparken, genellikle vaktinin çoğunu demirde geçiren bir gezinti teknesinin ihtiyaçlarına göre seçim yapıyoruz. Bu seçimi yaparken sürekli rüzgarları (40 kts) ve zayıf tutma koşullarını (düşük viskoziteli tabanlar) kabul etmeye çalışıyoruz. Bazıları, özellikle diğer üreticilerin ölçü tablolarıyla karşılaştırıldığında bu önerilerin çok muhafazakar olduğunu düşünebilir.

  • Şirketler genellikle, küçük çapa boyutlu çapalarının rakiplerinden çok daha ağır bir çapa göre daha iyi performans göstereceğini belirterek ve genellikle bunu tablolarında bir pazarlama aracı olarak kullanırlar, amaçlanan kullanımları için tehlikeli derecede küçük çapa ve çapa sistemleri önererek üstün çapa verimliliği iddiasında bulunurlar.

  • Çapa yüzey alanını karşılaştırmak, potansiyel tutma kapasitesi için iyi daha doğru karşılatırma olacaktır.

  • Çapa boyut önerilerimiz aşağıdaki tabloda sunulmuştur ve 2 kategoriye ayrılmıştır: Günlük Çapa kategorisi daha hafif kullanım (30 knot altında beklenen rüzgarlar), 50 knot altındaki rüzgarlar içinse ileri seviye kullanım çapaları seçilmelidir.

capa_secim_tablosu.jpg
  • Bu öneriler, en kötü durum senaryosu, zayıf bir dip tutma durumu varsayılarak yapılır ve bu nedenle muhafazakar görünebilir, ancak yapılan testler sonucunda seçimlerimizin doğru olduğuna inanıyoruz.

bottom of page